Page 113 - Demo
P. 113
Arrow-Puffin-2_Semester-2 Maths 113I. Find out.1. How many kg of rice does your family buy every month? [ ]2. How much salt is there in a packet at home? [ ]3. Ask your vegetable seller how many tomatoes make 1 kg. [ ]4. How much sugar do you use in a month? [ ]5. How much does 1 kg of potatoes cost? [ ]II. Which is heavier of the two?I. Record the weight of 5 of your classmates. Compare the weights.S.No. Name Weight in kg12345Let's Solve Problem Solving SkillsFun with Maths Art and Creativity